7/24 Açık
0216 461 94 92 - 0216 328 28 91 - 0216 328 47 46

Cildiye, deri ve derinin mukoza hastalıkları, zührevi hastalıklar (cinsel yolla bulaşan hastalıklar), saç ve tırnak hastalıkları ile uğraşan deri bilimidir.
Alerjik deri hastalıklarının teşhis ve tedavilerinin uygulandığı hastanemizde Ekzema, Kontak Ekzema, Ürtiker (Kurdeşen)gibi deri hastalıklarının nedenlerini bulmak için muayene sonrası gerekli labaratuar testlerinin yanı sıra Prick Test ve Patch (Yama) Test yöntemleri uygulanır ve değerlendirilir. Sonuçlara göre bir tedavi planı oluşturulur.
Deri Yama Testi (Patch Test)
Temas edilen maddelere karşı reaksiyon geliştirmiş olan hastalarda bu reaksiyonun alerjik olup olmadığını ve alerjik ise hangi maddenin buna sebep olduğunu belirlemekte kullanılan bir testtir.
Allerjik etkisini geç ortaya çıkaran ilaçlar için ilacın özel bir malzeme içinde sırta yapıştırılarak yapılan bu test, 48 saat süre ile tutularak açılmasını takiben 96. saate kadar cilt bulgularını oluşturur. Cildiye uzmanlarımız tarafından uygulanan Yama Testi (Patch Test) allerji olduğunda testin uygulandığı alanda küçük kırmızı bir döküntü olur.
Alerji deri testi (Prick Test)
Prick Test bir alerji testidir ve daha çok alerjik nezle ve astıma yol açabilen ev tozları, çimen polenleri, hayvan tüyü gibi nedenleri tespit etmek amacı ile kullanılır.
Alerji yaptığından şüphelenilen veya alerji yapma potansiyeli yüksek olan ev tozu akarlarının proteinleri, ağaç, çiçek tahıl polenleri, hayvan tüyleri, küf mantarları gibi birçok alerjenden hazırlanan solüsyonların çok küçük miktarları, ön kolun iç yüzüne veya sırta damlatıldıktan sonra plastik bir çubuk ya da benzeri sert bir cisimle damlanın altındaki cilt hafifçe zedelenir. Alerji varlığında 30 dakika içinde, alerjenin damlatıldığı yerde alerjik reaksiyonun şiddetine göre hafif bir kızarıklıktan oldukça büyük sertlik ve şişmeye kadar varan bir deri reaksiyonu görülür. Testi yapan hekim bu alerjik reaksiyonların büyüklüğünü ölçerek hastanın alerjisi olup olmadığını ve eğer alerji varsa hangi maddelerin alerji yaptığını belirler.
Cildiye Polikliniğimizde,
Mantar Enfeksiyonları
Egzema
Kimyasal Peeling
Saç Dökülmesi
Tırnak Hastalıkları ve Tırnak Batması
Sedef Hastalığı
Ürtiker(Kurdeşen)
İlaç Reaksiyonları
Güneş Yanıkları
Böcek Sokması
Sigiller
Cilt Kanseri
Akne ve Cilt Lekeleri
Tüm Alerji Testleri
Gibi hastalıkların teşhis ve tedavileri uygulanabilmektedir.

SAĞLIĞA TEKNOLOJİ DOKUNUŞU

Laboratuvar test sonuçlarınızı sitemizden kolayca öğrenebilirsiniz