Çalışma Saatleri: 7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz...
0216 461 94 92 - 0216 328 28 91 - 0216 328 47 46

GÖZ HASTALIKLARI ALT BRANŞLARI
Retina
Glokom
Okuloplastik
Pediatrik Oftalmoloji Ve Şaşılık
Argon Lazer
Bilgisayarlı Görme Alanı
Fundus Flourossein Anjiografisi
Yag Laser
Nörovizyon
Göz hastalıkları ünitemizde, deneyimli uzman doktorlarımız tarafından gelişmiş cihazlarla göz sağlığınızla ilgili tüm lazer ve göz ameliyatları yapılabilmektedir.
Kolan Hastanesi Göz Merkezi
Birimlerimiz
Katarakt (FAKO)
Göz Tansiyonu Ölçümü (Glokom)
Şaşılılık
Diabet
Argon Laser
Retina
Üvea
Nörooftalmoloji
Oftalmik Plastik Cerrahi (Kapak Bozuklukları ve Göz yaşı Kanalı Tıkanıklıkları)
Kontakt Lens
Tetkik Yöntemleri
Bilgisayarlı Görme Alanı
Fundus Floresin Anjiografi (FFA)
Biometri
KATARAKT

Göz içinde uzağı ve yakını net görmemizi sağlayan ince kenarlı saydam bir mercek (lens) bulunmaktadır. Bu doğal merceğin çeşitli nedenlerle saydamlığını kaybederek bulanıklaşmasına “ katarakt” denilir. Göz merceğinin bulutlanıp, görmenin bozulmasına halk arasında aksu, akbasma veya göze perde inmesi adı verilir.
Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?
Sıklıkla 60 yaşın üzerindeki kişilerde görülür, nadiren doğuştan da olabilir. Bunların dışında göze gelen darbeler, kişinin diyabet hastası olması, geçirilmiş göz içi iltihapları, bazı ilaçların uzun süreli kullanımı da katarakta sebep olabilir. Gözün ışıktan rahatsız olması, tek gözde çift görme oluşması, gece görüşünün bozulması, renklerin giderek soluklaşması, gözlük camı ya da kontakt lens numarasında değişiklikle ortaya çıkan kataraktın tek tedavisi, ameliyattır.
FAKO Yöntemiyle Katarakt Ameliyatı
Halk arasında “ lazerli katarakt ameliyatı “ ya da “ dikişsiz katarakt ameliyatı “ olarak da bilinen FAKO tekniği katarakt ameliyatlarında kullanılan en ileri yöntemlerden biridir. Kolan Hastanesi’nin uzman göz hekimleri tarafından fako ile katarakt ameliyatı gerçekleştirilmekte ve hastaların kısa zamanda sağlığına kavuşması amaçlanmaktadır.
FAKO Tekniğinin Avantajları
Operasyon 15-20 dakika gibi kısa bir süre sürer.
Özel bir mikroskopla yapılır ve hiçbir sızı hissedilmez.
3 mm gibi son derece küçük bir kesi aralığından yapılır, gözün bütünlüğü bozulmaz.
Diğer operasyonlara göre daha hızlı bir iyileşme ve erken dönemde görme netliği sağlanır.
GLOKOM (Göz Tansiyonu)
Glokom, sıklıkla göz içi basıncının yükselmesi ve buna bağlı olarak görme sinirinin hasara uğramasıdır. Sinsi bir hastalık olan glokom, çoğunlukla ileri dönemlere kadar hiçbir belirti vermez ve doktor muayenesi olmadıkça ortaya çıkması çok güçtür. Glokom yavaş seyreden, fakat sürekli ilerleyen ve giderek göz siniri tahribatına yani görme kaybına yol açan karakteristik bir belirtisi olmayan kronik bir göz hastalığıdır. Ailesinde glokom hastalığı bulunanlar ile 40 yaşın üstündeki bireyler yılda en az bir kez göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Glokom tedavisi göz tansiyonu düşürücü damlalarla, lazer tedavisi veya cerrahi yöntemlerle yapılabilir.
ARGON LASER
Argon Lazer, şeker hastalığına bağlı oluşan göz problemlerinde, retina dejenerasyonu ve yırtılmalarında, yüksek tansiyona bağlı damar tıkanıklıklarında tedavi amaçlı kullanılır. Şeker hastalığının başlamasından bir süre sonra retina tabakasında birtakım bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu bozukluklar genellikle kılcal damarlarda tıkanıklık şeklinde kendini gösterir. İleri safhalarda göz içi kanamalarına neden olabilir. Tedaviye gerek olup olmadığını değerlendirmek için floresein anjiografi (FFA) denilen (göz anjiyosu ) özel bir ilaçlı film çekilmesi gerekmektedir. Filmin sonucuna göre Argon Lazer tedavisi başlatılabilir. Bu tür şikayetleri olan hastalara Kolan Hastanesi’nde Argon Lazer cihazı ile lazer fotokoagulasyon tedavisi uygulanır. Argon lazer tedavisi için hasta, normal muayene koltuğuna oturtuluyor. Hastanın uyutulması ya da iğne yapılması gerekmiyor. Lazer ışığı ile anormal damarlar yakılıyor. Tedavi birkaç seansta tamamlanıyor ve her bir seans 10-15 dakika sürüyor.
RETİNA HASTALIKLARI (Göz Anjiyosu)
Retina görmemizi sağlayan ışığa duyarlı hücrelerin ile sinir liflerini içeren bir tabakadır. Hastanemizde şeker hastalığına bağlı bozukluklar, retina yırtıkları, retina içi ve altı kanamalar, retinanın damarsal hastalıkları gibi retina hastalıkları ile yasa bağlı görme merkezi bozuklukları en ileri tekniklerle ve FFA (Göz Anjiosu) kullanılarak tespit edilir. Gerekli durumlarda vitrektomi, dekolman cerrahisi uygulanır. Diabetiklerde ve retinal yırtıklara ise argon lazer kullanılarak tedavi yapılmaktadır.
GÖZYAŞI YOLLARI RAHATSIZLIKLARI
Gözyaşı yolları alt ve üst göz kapaklarının iç kısmında iki ufak kanalcık ile başlar, gözyaşı kesesini oluşturur ve ince bir kanalın yardımıyla burun boşluğuna açılır. Tıkanıklık genellikle bu son kısımda olur. Yeni doğan bebeklerin bir kısmında kanalın son parçası açılmamıştır. 1 yaşına kadar %95 bebekte kanal kendiliğinden açılır. Gözyaşı kanal tıkanıklıkları sulanma ve iltihaplanmaya sebep olurlar. Çocuk 1 yaşına geldiğinde kanal açılmadı ise probing denilen sondalama işlemi uygulanır. Genel anestezi ile uygulanır ve yaklaşık 5-10 dakika sürer. Gözyaşı kanalının üst ucundan bir sonda yardımı ile girilir ve alt uçtaki tıkanıklık açılır. Başarı şansı %90 dolaylarındadır. 2 yaşın üstünde başarı şansı azalır. Yetişkinlerde görülen kanal tıkanıklıklarında tedavi yöntemi cerrahidir. Bu durumlarda tıkanan kanalı açmak yerine gözyaşı kesesi ile burun arasında yeni bir yol oluşturulur. Ameliyat cilt yoluyla ya da burun içinden gerçekleştirilebilir. Cilt yoluyla yapılan ameliyatta ciltte rahatsız edici bir iz kalmaz ve ameliyatın başarı oranı daha yüksektir. Hastanemizin güçlü birimlerinden olan Göz Ünitemizdeki tüm ameliyat ve tedaviler deneyimli cerrahlar tarafından en modern teknik ve cihazlar kullanılarak yapılmaktadır.

SAĞLIĞA TEKNOLOJİ DOKUNUŞU

Laboratuvar test sonuçlarınızı sitemizden kolayca öğrenebilirsiniz